Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom

Mt 6,16: «Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę.»

Mt 6,1-6.16-18

Obłudnicy starają się zrobić wrażenie na przypadkowych obserwatorach podkreślając swój wysiłek odpowiednim, surowym wyrazem twarzy. Skupiają się na gestach zewnętrznych i manifestowaniu zasmucenia… Grecki termin „afanidzousin” – jak zauważa Filip Taranienko – oznacza „oszpecić, uczynić nieprzyjemnym dla wzroku.” Chrystus podkreśla, że religijność niektórych ludzi jest tak pokazowa, że są nawet w stanie się oszpecić, aby w efekcie zyskać aprobatę… Jezus chce, by Jego uczniowie byli dalecy od teatralnych gestów i karmienia się ludzkim uznaniem. Pragnie, by koncentrowali się na swoich wewnętrznych intencjach.

„Rozpoczynamy Wielki Post od posypania popiołem. Jesteśmy prochem we wszechświecie. Ale jesteśmy prochem umiłowanym przez Boga. Wielki Post jest czasem łaski, by uznać, że nasze nędzne popioły są miłowane przez Boga, aby przyjąć skierowane na nas spojrzenie miłości Boga i, będąc postrzeganymi w ten sposób, zmienić życie. Jesteśmy w świecie, aby przejść od popiołu do życia. Popiół, którym posypujemy nasze głowy przypomina nam, że my, dzieci Boże, nie możemy żyć, by gonić za pyłem, który zanika. Popiół przypomina nam bieg naszej egzystencji: od prochu do życia. Jesteśmy prochem, ziemią, gliną, ale jeśli pozwolimy się kształtować rękoma Boga, staniemy się cudem.”papież Franciszek

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments