Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie

Łk 21,36: Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym.

Łk 21,34-36

„To raczej oczywiste, że Jezusowi nie chodzi o to, abyśmy dosłownie cały czas spędzali na modlitwie. „W każdym czasie” oznacza w różnych sytuacjach życia. Podobnie jak nie jemy i pijemy na okrągło tylko w pewnych porach, tak samo dzieje się z modlitwą. Ona też jest jak pokarm i napój. Jemy i pijemy, a potem działamy mocą tego pokarmu przez kolejne godziny czy dni. Ale ilu chrześcijan to dzisiaj rozumie i praktykuje? Robimy wszystko, by się nie modlić, by umierać z głodu duchowego. Sami się głodzimy, a potem twierdzimy, że niewiele się zmienia w naszym życiu, że nie mamy siły, że nie widzimy owoców. Najczęściej wymawiamy się brakiem czasu i mnogością zajęć. Nie czynimy tego w odniesieniu do jedzenia czy picia. To dla nas oczywistość, bo brak jedzenia i picia powoduje natychmiastowe skutki- słabniemy. Brak modlitwy też powoduje skutki, tyle że nie od razu je widać. W miejsce modlitwy wchodzi powierzchowność, reaktywność, niepokój, konsumpcja, nieład, grzech. Później próbujemy jakoś sobie z tym sami poradzić albo zagłuszamy nieład kolejnym nieładem. I tak koło się zamyka.
Mamy się modlić nieustannie, to znaczy, świadomie kontaktować się z Bogiem i poświęcać Mu czas, nie z musu, ale z wyboru, „abyśmy mogli stanąć przed Synem Człowieczym”.”Dariusz Piórkowski SJ

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments