wiemy, że jesteś prawdomówny, nie oglądasz się na osobę ludzką

Mk 12,14: Ci przyszli i rzekli do Niego: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?»

Mk 12,13-17

Zarówno faryzeusze jak i zwolennicy Heroda przychodzą pochwycić Jezusa w pułapkę, zmanipulować Go, by odpowiedzią naraził się rządzącym. Być może nawet chcą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i sprawdzić przy okazji, czy jest łasy na pochlebstwa… Przy tym wszystkim orzekają o Nim prawdę. Filolog Filip Taranienko tłumaczy ten passus:

„Nauczycielu! Wiemy, że prawdziwy jesteś i nikim się nie przejmujesz, nie patrzysz bowiem w oblicze ludzi, lecz nauczasz drogi Boga na prawdzie.”

Wszystkim manipulatorom i obserwatorom rzuca się w oczy, że Jezus jest autentyczną osobą, która nie próbuje się nikomu przypodobać, nie stara się schlebiać komukolwiek, nie czyni względów na czyjąś pozycję społeczną, władzę, nie szuka sobie wzoru wśród ludzi lecz kieruje się tym, co objawia Mu Ojciec. Jest skoncentrowany na Bogu. Zawsze trwa przy prawdzie, nawet trudnej i niewygodnej do słuchania dla tak wielu… Więcej, On jest prawdą samą…

„Nie bierz sobie za przykład żadnego człowieka, choćby i najświątobliwszego, gdyż szatan wskaże ci jego ułomności; naśladuj Chrystusa, ten wzór doskonałości i świętości, a nie omylisz się.”św Jan od Krzyża

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments