to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa

Łk 12,46: „to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna; każe go ćwiartować i z niewiernymi wyznaczy mu miejsce.”

Łk 12,39-48

Jezus przypomina, że Bóg jest sprawiedliwy. Wielu z tych, którzy lekkomyślnie czynią zło motywowani egoizmem, albo rozmyślnie krzywdzą innych, ulegając pokusie władzy, kontrolując i zastraszając bliźnich – ulega fałszywemu poczuciu bezpieczeństwa. Czują się bezkarni ponieważ nie ponoszą natychmiastowych konsekwencji: „niebo nie spada im na głowę”, nie tracą stanowisk, bliźni nie śmią zwrócić uwagi albo łatwo dają się manipulować ich urokiem osobistym czy oszczerstwem, rzuconą „niewinnie” plotką na temat niewygodnej osoby. Nabierają przekonania, że są panami rzeczywistości. „Pan się ociąga”: nie wierzą, że zostaną rozliczeni. Świadome i dobrowolne wykorzystywanie ludzi do własnych potrzeb i celów zabija w nich resztki miłości. Sumienia mają więc czyste (nie używane). Niekiedy sądzą, iż 'wystarczy się wyspowiadać’ by się wybielić przed Bogiem, a On, jak cała reszta świata – da się oszukać pozorom i nie zobaczy zniekształconego złem serca.

„Wobec niepewności co do czasu, kiedy nadejdzie nasz Sędzia, należy przeżywać każdy dzień tak, jakbyśmy następnego mieli być sądzeni.” św. Hieronim

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments