A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz

Mt 11,23: „A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz. Bo gdyby w Sodomie działy się cuda, które się w tobie dokonały, zostałaby aż do dnia dzisiejszego.”

Mt 11,20-24

Sytuacja mieszkańców Kafarnaum ukazuje, że człowiek może przyzwyczaić się do wszystkiego. Także do cudów… I nie tylko zbanalizować je do wydarzeń o tej samej randze emocjonalnej co dwudniowy katar, po którym życie toczy się dalej, ale nawet nie zadać sobie pytania, co to wszystko, co się dzieje oznacza dla mnie? Dramatem wielu mieszkańców Kafarnaum był brak refleksji nad tym, co Bóg chce im powiedzieć przez cuda dokonywane na ich oczach, dlaczego czyni je właśnie w tej chwili? Bycie świadkiem cudu związane jest z większą odpowiedzialnością przed Bogiem za jakość własnej wiary… (Łk 12, 48). Jezus żali się na ludzką obojętność, gniewa na zatwardziałe serca, skupione na zupełnie innych wartościach niż Bóg i zapowiada odchłanną rozpacz tych, którzy kiedyś zdadzą sobie sprawę, Kogo zlekceważyli.

„Wielu, już po pięknej podróży w samym porcie doznało rozbicia. Wielu po burzliwej podróży znalazło spokój w przystani.” św. Grzegorz Wielki

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments