Nie chcemy Cię kamienować za dobry czyn, ale za bluźnierstwo

J 10,33: „Nie chcemy Cię kamienować za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty będąc człowiekiem uważasz siebie za Boga.”

J 10,31-42

Czasami niektórzy dziwią się faryzeuszom, że nie uwierzyli Jezusowi. Dla nas prawda o Bogu, który z miłości do nas stał się człowiekiem jest oczywista, powszechna, pouczają o niej autorytety i nie kwestionuje jej ogół wierzących. Tymczasem dla uczonych w Piśmie i faryzeuszy to było zupełne novum, rzecz nie do pojęcia. Zwłaszcza, że widzieli przed sobą „zwykłego” człowieka, mającego swoją historię życia, wrażliwego i uczuciowego, który potrafił złościć się i przewracać stoły, przerwać rozmowę i odejść, męczył jak inni, pocił w czasie upałów, wyglądał i mówił podobnie do nich. Nam też niełatwo dostrzegać głębię, godność i niepowtarzalność spotkanej przypadkowo osoby. Zwłaszcza takiej, która mówi rzeczy kwestionujące powszechnie panujące poglądy i wyłamuje się że schematów.

Wystarczy osądzać i wydawać wyroki i karać ludzi za głoszenie przekonań innych niż własne, by niepokojąco zacząć przypominać faryzeuszy…

„Nie miej podejrzeń w stosunku do brata, abyś nie utracił czystości serca.”św Jan od Krzyża

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments