lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone

Łk 12,10: „Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.”

Łk 12,8-12

Słowa Jezusa oświetlają ludzkie myśli, mowę i uczynki, ujawniając ich niewłaściwość. To często wywołuje sprzeciw (Łk 2,34), lecz stanowi wezwanie do nawrócenia. Uwłaczanie przeciw Duchowi Świętemu polega na zamkniętym Nań sumieniu, nie przyjęciu Jego przekonywania o grzechu (J 16,8), człowiek przestaje sobie nawet zadawać pytanie: „czy ja się nie sprzeciwiam Bogu?”, uważa się za mądrzejszego. Świadomie więc odrzuca skruchę i możliwość przebaczenia swych grzechów oraz darowane zbawienie, a więc Boże Miłosierdzie (Por.Jan Paweł II, enc. Dominum et Vivificantem, 46). Istotne jest, że to nie tyle Bóg nie chce przebaczyć lecz człowiek nie chce Jego przebaczenia. Ta zatwardziałość może prowadzić do ostatecznego braku pokuty i wiecznej zguby (KKK 1864).

„Grzech przeciw Duchowi Świętemu jest nieodpuszczalny z samej swojej natury, gdyż wyklucza to, czym dokonuje się odpuszczenie grzechów.” św. Tomasz z Akwinu

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments