strząśnijcie proch z nóg waszych

Mt 10,14: „Gdyby was gdzie nie chciano przyjąć i nie chciano słuchać słów waszych, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych!”

Mt 10,7-15

Żydzi uważali za nieczysty proch każdego kraju poza Ziemią Świętą. Wracając do Izraela, starannie otrząsano obuwie i ubranie. W wymiarze symbolicznym Jezus ostrzega swoich uczniów, że ich wyjście z otwartym sercem i Dobrą Nowiną o Zbawicielu nie zawsze będzie przyjęte z upragnieniem, z otwartymi ramionami. Głoszenie może wcale nie być pasmem sukcesów. Symboliczne strząsanie prochu z nóg oznacza akt uwalniania się od odrzucenia przez innych. Czasami przylepia się do nas rzucone przez kogoś błoto oszczerstw, posądzeń o najgorsze czyny i intencje, kurz niechęci czy nieraz i nienawiści. Strząsnąć to z siebie – oznacza wybrać wolność od ludzkich opinii, plotek, wyobrażeń, na rzecz osądu Boga, który zna mnie i moje serce.

„Zacznij od robienia tego, co konieczne; potem zrób to, co możliwe; nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego.” św. Franciszek z Asyżu

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments