nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz

Mk 12,14: Ci przyszli i rzekli do Niego: Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim Ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz.

Mk 12,13-17
Faryzeusze zdobywają się na piękny komplement pod adresem Jezusa. Jest to jednak tylko przykrywka do manipulacji, która ma na celu zdyskredytowanie Jego osoby w oczach tłumu. Mają nadzieję na uśpienie Jego czujności pochlebstwem i pobudzenie pychy do przechwałek. Testują, czy rzeczywiście nie pozwoli sobie zamydlić oczu publicznym uznaniem z ust religijnych autorytetów. Jezus jednak odkrywa podstęp, czyni go jawnym wobec wszystkich i udziela druzgoczącej odpowiedzi.

„Ktokolwiek czuje w sobie najmniejsze przywiązanie do chluby ludzkiej, a chce przy tym dążyć do doskonałości, niech będzie pewny, że na krok naprzód nie postąpi, póki nie potarga tego pęta. Jest to łańcuch, którego żaden pilnik nie przepiłuje, tylko Bóg sam, przy modlitwie naszej i wielkiej naszej usilności. Jest to zdaniem moim niewola, pociągająca za sobą przerażające następstwa i szkody.”św Teresa od Jezusa

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments